Napísali o Natálkiných dobrodružstvách
Lenka (facebook):
„… chcela by som Vám predstaviť knižku od jedného úžasné ho a talentovaného človeka. 🙂 Nepochybujem, že beriete duševný vývin svojho potomstva veľmi vážne a nechcete, aby zakrpatelo pri literatúre, ktorá ho podceňuje a stanovuje mu prinízke mantinely, odporúčam preto knižku Natálkine dobrodružstvá. A nielen preto, že Stenliho dobre poznám, ale hlavne preto, že podľa môjho skromného názoru ponúka presne to, čo od detskej knižky čakám – priestor pre nespútanú imagináciu. 🙂 Pretože nie je nasilu infantilná a úžasne zapĺňa doterajšiu dieru na trhu s detskou literatúrou. Stenli je fantastický a z toho vyplýva jeho celoživotná láska k fantasy príbehom, ktoré tentoraz veľmi prirodzene a čarovne preniesol do detského sveta, kde patria asi úplne najviac a akosi samozrejme. Už na výške písal šialene dobre a som neskutočne hrdá, že sa zrodilo toto jeho úžasné dielko, ktoré má čo-to povedať nielen Vašim menším verziám, ale rozhodne si v ňom nájdete to svoje aj Vy. A myslím si, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že je to náš slovenský Exupéry, i keď prezlečený do menej filozofického a fantazijnejšieho šatu. Okrem originálnych príbehov na Vás čakajú aj prekrásne ilustrácie, ktoré to celé okorenili k dokonalosti, takže šup-šup do kníhkupectva, sľubujem, že neoľutujete. :))“
Dávid Dziak (časopis FRAKTÁL, úryvok zo stránky goodreads)
Zdá sa, že deti dnes dospievajú oveľa skôr ako v minulosti, čím však často prichádzajú aj o detstvo či s ním spojenú fantáziu a predstavivosť. Imaginatívne ozvláštňovanie reality sa často interpretuje ako niečo nesprávne, preto veľakrát počujeme: „Už konečne dospej!“. Protagonistka Repaského knihy Natálka disponuje výnimočným vnímaním reality a veľkou predstavivosťou, prostredníctvom ktorej si vypĺňa a oživuje všednú realitu. Autor pritom rešpektuje detský aspekt a čitateľ sa spolu s Natálkou dostáva do rôznych čarovných priestorov a spoznáva v nich rozličné fantastické bytosti. V jednotlivých rozprávkach sa vyzdvihuje najmä predstavivosť, kreativita a tvorenie, pričom autor nemoralizuje, „posolstvá“ jednotlivých rozprávok sú prítomné v medziriadkovom priestore, preto ich dekóduje skôr čitateľsky skúsenejší detský recipient, hoci text práve spomínanou fantastikou zaujme aj menej skúseného čitateľa. Z jednotlivých rozprávok knihy, ktoré spája najmä postava Natálky, vynikajú najmä Zberateľ a Maliar, v ktorých intertextuálne odkazy autor funkčne pretvoril do vlastných príbehov o podstate dobra a jeho rôznych foriem. Repaského rozprávkový debut pomerne originálne využíva potenciál fantastiky, súčasná digitálna generácia totiž potrebuje viac ako kedykoľvek predtým rozvíjať predstavivosť a s ňou spojenú kreativitu a kritické myslenie, aby sa tak vyvážilo éthos a techné (viac v časopise FRAKTÁL).
Čambi (martinus.sk)
Pekná knižka. Super napísaná a vhodná aj pre menšiu Natálku:-). Mojej Natálke sa moc páči a aj mne. Odporúčam nie len Natálkam, ale aj tomu čo ju bude čítať 🙂
Miroslav (martinus.sk)
Nádherné príbehy. Živé, zábavné. Krásne ilustrácie. Naozaj čarovná knižočka. Pre malých i pre tých veľkých s aspoň drobnou dávkou fantázie. 😉 Odporúčam.
Lubo (martinus.sk)
Putavo napisane pribehy s nadherne spracovanymi ilustraciami, dcerke sa tato knizka velmi pacila. Zaujimave citanie pre deti aj dospelych :). Odporucam.
Mira (martinus.sk)
Knižka je úžasná. Príbehy sú pútavé a veľmi dobre napísané. Nechcem prezrádzať treba si ju prečítať. Ja sa teším na čítanie pred spaním môjmu 5 ročnému synovi a moja 13 ročná dcéra rovnako rada počúva Natálkine dobrodružstva . ODPORÚČAM !